PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKA WOJEWÓDZKA IM. JÓZEFA LOMPY W KATOWICACH
FILIA W JAWORZNIE


Aktualności PBW Jaworzno Aktualności PBW Jaworzno

Archiwum wydarzeń - rok 2017

Rocznice

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2017 rokiem Rzeki Wisły, Josepha Conrada-Korzeniowskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego oraz Tadeusza Kościuszki

Rok Rzeki Wisły - ma uczcić 550. rocznicę pierwszego
wolnego flisu na Wiśle. Jak zapisano w uchwale "Sejm RP oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę państwa polskiego".


Rok Josepha Conrada-Korzeniowskiego (1857-1924) - 160. rocznica urodzin pisarza, autora takich powieści, jak m.in. "Jądro ciemności", "Lord Jim", "Smuga cienia" czy "Tajny agent".
"Był on pisarzem uniwersalnym, podejmował tematy ważne dla Starego Kontynentu. Już ponad 100 lat temu nakreślił wizję Europy bez granic, stanowiącą podstawę trwałego pokoju między europejskimi narodami. Wpływ twórczości Josepha Conrada na współczesną literaturę ma wymiar ponadczasowy,
a jego dzieła (...) na zawsze weszły do kanonu lektur. Powstały pod wpływem literatury polskich romantyków dorobek pisarski Josepha Conrada zawiera uniwersalne wartości etyczne" - podkreśla uchwała.


Rok Józefa Piłsudskiego (1867-1935) – 150. rocznica urodzin marszałka jak zaznaczono w uchwale - "niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków".

"Józef Piłsudski był twórcą idei bliskiej współpracy narodów Międzymorza, utworzenia grupy państw
z Europy Środkowo-Wschodniej, które stanowiłyby barierę przeciwko ekspansji sowieckiej Rosji
i zabezpieczały niepodległość Polski. W okresie okupacji niemieckiej i kilkudziesięciu lat władzy sowieckiej nad Polską marszałek Józef Piłsudski stał się symbolem nieugiętej walki o niepodległość oraz przykładem dla kolejnych pokoleń polskich patriotów" - napisano w uchwale.Rok Adama Chmielowskiego, Brata Alberta (1845-1916) -
130. rocznica przywdziania habitu przez św. Brata Alberta.

"Jego wielki talent oraz poświęcenie dla drugiego człowieka przyczyniły się do utrwalenia wśród Polaków najważniejszych postaw społecznych oraz dały im nadzieję na niepodległość i sprawiedliwość społeczną na kolejne dziesięciolecia" - podkreślono w uchwale.


Polskie rocznice obchodzone pod auspicjami UNESCO w latach 2016-2017

200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki (1746–1817), generała, naczelnika Powstania Kościuszkowskiego - Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego Insurekcją Kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, "niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość Stanów Zjednoczonych".

100. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa (1859-1917), twórcy języka międzynarodowego esperanto


WYSTAWA Bolesław Leśmian (1877-1937)

W 2017 roku przypada 140. rocznica urodzin Bolesława Leśmiana i 80. rocznica jego śmerci. Zapraszamy do obejrzenia w bibliotece wystawy poświęconej temu wybitnemu poecie, prozaikowi i krytykowi literackiemu, czołowemu przedstawicielowi literatury dwudziestolecia międzywojennego.

Bolesław Leśmian (ur. 22 stycznia 1877, zm. 5 listopada 1937) - uznany za najbardziej nowatorską, najoryginalniejszą i najbardziej skrajną indywidualność twórczą literatury polskiej XX wieku . Autor baśni pisanych prozą oraz erotyków (m.in. W malinowym chruśniaku) silnie nacechowanych egzystencjalizmem oraz filozofią Henriego Bergsona.

2. spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2016/2017

W dniu 30 stycznia 2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Jaworznie odbyło się drugie spotkanie w ramach sieci współpracy i samokształcenia jaworznickich nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2016/2017.

Temat spotkania: „Czarodziejska Biblioteka” - Rok 2017 – 20. rocznica powstania cyklu o Harrym Potterze. W jaki sposób nastoletni czarodziej może zachęcić uczniów do czytania. 101 sposobów na „magiczno-biblioteczne” zadania.

Szkolenie przeprowadziła pani Joanna Wypart. Uczestnicy zajęć poznali różnorodne sposoby popularyzacji „literatury magicznej” w bibliotece szkolnej: quizy na platformach Kahoot! i Quizizz, wystawy, gazetki szkolne, lekcje, pogadanki, tworzenie komiksów z przeczytanych książek, gry dydaktyczne i in.

Prowadząca spotkanie omówiła wpływ „Harry’ego Pottera” na wydawanie książek oraz czytelnictwo dzieci w kraju i na świecie. Oprócz cyklu
o Harrym Potterze przedstawiła ponadto propozycje tytułów innych książek, serii wydawniczych oraz filmów z gatunku fantasy godnych polecenia młodemu czytelnikowi przez bibliotekarza.

Uczestnicy szkolenia otrzymali zestawienie rekomendowanej literatury oraz linki do stron zawierających informacje dotyczące cyklu o Harrym Potterze oraz „Hobbita”, a także wykaz literatury metodycznej – opracowań wybranych lektur dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów
i ponadgimnazjalnych („Akademia Pana Kleksa”, „Kajtuś Czarodziej”, „Bracia Lwie Serce” i in.) przydatnych w pracy nauczyciela bibliotekarza.

Cykl warsztatów informatycznych dla uczniów "Kreatywna Technologia"

Kreatywna Technologia to cykl wykładów dla jaworznickiej młodzieży, mający na celu edukację w zakresie informatyki, grafiki komputerowej oraz elektroniki. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i jej organizatorem jest pan Tomasz Marzec – nauczyciel przedmiotów informatycznych a zarazem Prezes Stowarzyszenia Jaworznicka Grupa Użytkowników Linuksa.

W dniu 14 stycznia 2017 r. w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Jaworznie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach cyklu Kreatywna Technologia, w którym uczestniczyło przeszło 30 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Jaworzna: I i II LO, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, a także uczniowie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach oraz nauczyciele informatyki.

Tematyka pierwszego spotkania objęła takie zagadnienia jak:

1.Ochrona tożsamości na portalach społecznościowych – prowadzący - pan Marcin Zemła z pomocą uczniów klasy informatycznej z I LO omówił zagrożenia, które czyhają na użytkowników popularnych portali społecznościowych. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się dlaczego i w jaki sposób powinni chronić swoją tożsamość w sieci.

2.Tworzenie aplikacji w Android Studio – środowisko i strukturę aplikacji przedstawił pan Bartek Stolarek. Uczniowie poznali podstawy języka Java w celu tworzenia własnych aplikacji.

3.Raspberry Pi – Server Essentials - tajniki minikomputera Raspberry Pi, jego wymagania sprzętowe oraz instalację systemu Raspbian omówił pan Boris Kleider. Uczniowie dowiedzieli się jak przygotować sieć i aktualizować firmware oraz pakiety.

 

 PBW Katowice IBuk

O bibliotece Kontakt

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach , Filia w Jaworznie, działająca jako element systemu oświaty, służy potrzebom edukacyjnym i informacyjnym kształcących się i doskonalących nauczycieli, studentów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli oraz innych osób prowadzących działalność pedagogiczną.
więcej

Godziny otwarcia Godziny pracy

Poniedziałek 12.00 - 19.00
Wtorek 08.00 - 16.00
Środa 09.00 - 18.00
Czwartek 08.00 - 16.00
Piątek 09.00 - 18.00
I Sobota miesiąca* 09.00 - 14.00

więcej

Kontakt Kontakt Kontakt

 • Pedagogiczna Biblioteka
  Wojewódzka im. J. Lompy
  w Katowicach
  - Filia w Jaworznie
  Rynek Główny 17 ( II piętro )
  43-600 Jaworzno
 • Tel. (032) 616 - 26 - 95
 • E-mail:

Zobacz także