PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKA WOJEWÓDZKA IM. JÓZEFA LOMPY W KATOWICACH
FILIA W JAWORZNIE


Aktualności PBW Jaworzno Aktualności PBW Jaworzno

Archiwum wydarzeń - rok 2017

2. spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2016/2017

W dniu 30 stycznia 2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Jaworznie odbyło się drugie spotkanie w ramach sieci współpracy i samokształcenia jaworznickich nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2016/2017.

Temat spotkania: „Czarodziejska Biblioteka” - Rok 2017 – 20. rocznica powstania cyklu o Harrym Potterze. W jaki sposób nastoletni czarodziej może zachęcić uczniów do czytania. 101 sposobów na „magiczno-biblioteczne” zadania.

Szkolenie przeprowadziła pani Joanna Wypart. Uczestnicy zajęć poznali różnorodne sposoby popularyzacji „literatury magicznej” w bibliotece szkolnej: quizy na platformach Kahoot! i Quizizz, wystawy, gazetki szkolne, lekcje, pogadanki, tworzenie komiksów z przeczytanych książek, gry dydaktyczne i in.

Prowadząca spotkanie omówiła wpływ „Harry’ego Pottera” na wydawanie książek oraz czytelnictwo dzieci w kraju i na świecie. Oprócz cyklu
o Harrym Potterze przedstawiła ponadto propozycje tytułów innych książek, serii wydawniczych oraz filmów z gatunku fantasy godnych polecenia młodemu czytelnikowi przez bibliotekarza.

Uczestnicy szkolenia otrzymali zestawienie rekomendowanej literatury oraz linki do stron zawierających informacje dotyczące cyklu o Harrym Potterze oraz „Hobbita”, a także wykaz literatury metodycznej – opracowań wybranych lektur dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów
i ponadgimnazjalnych („Akademia Pana Kleksa”, „Kajtuś Czarodziej”, „Bracia Lwie Serce” i in.) przydatnych w pracy nauczyciela bibliotekarza.

Cykl warsztatów informatycznych dla uczniów "Kreatywna Technologia"

Kreatywna Technologia to cykl wykładów dla jaworznickiej młodzieży, mający na celu edukację w zakresie informatyki, grafiki komputerowej oraz elektroniki. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i jej organizatorem jest pan Tomasz Marzec – nauczyciel przedmiotów informatycznych a zarazem Prezes Stowarzyszenia Jaworznicka Grupa Użytkowników Linuksa.

W dniu 14 stycznia 2017 r. w czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Jaworznie odbyło się pierwsze spotkanie w ramach cyklu Kreatywna Technologia, w którym uczestniczyło przeszło 30 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu Jaworzna: I i II LO, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, a także uczniowie Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach oraz nauczyciele informatyki.

Tematyka pierwszego spotkania objęła takie zagadnienia jak:

1.Ochrona tożsamości na portalach społecznościowych – prowadzący - pan Marcin Zemła z pomocą uczniów klasy informatycznej z I LO omówił zagrożenia, które czyhają na użytkowników popularnych portali społecznościowych. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się dlaczego i w jaki sposób powinni chronić swoją tożsamość w sieci.

2.Tworzenie aplikacji w Android Studio – środowisko i strukturę aplikacji przedstawił pan Bartek Stolarek. Uczniowie poznali podstawy języka Java w celu tworzenia własnych aplikacji.

3.Raspberry Pi – Server Essentials - tajniki minikomputera Raspberry Pi, jego wymagania sprzętowe oraz instalację systemu Raspbian omówił pan Boris Kleider. Uczniowie dowiedzieli się jak przygotować sieć i aktualizować firmware oraz pakiety.

 

 PBW Katowice IBuk

O bibliotece Kontakt

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach , Filia w Jaworznie, działająca jako element systemu oświaty, służy potrzebom edukacyjnym i informacyjnym kształcących się i doskonalących nauczycieli, studentów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli oraz innych osób prowadzących działalność pedagogiczną.
więcej

Godziny otwarcia Godziny pracy

Poniedziałek 13.00 - 19.00
Wtorek 08.00 - 17.00
Środa 10.00 - 19.00
Czwartek 08.00 - 17.00
Piątek 10.00 - 19.00
I Sobota miesiąca* 08.00 - 14.00

więcej

Kontakt Kontakt Kontakt

 • Pedagogiczna Biblioteka
  Wojewódzka im. J. Lompy
  w Katowicach
  - Filia w Jaworznie
  Rynek Główny 17 ( II piętro )
  43-600 Jaworzno
 • Tel. (032) 616 - 26 - 95
 • E-mail:

Zobacz także