PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKA WOJEWÓDZKA IM. JÓZEFA LOMPY W KATOWICACH
FILIA W JAWORZNIE


Aktualności PBW Jaworzno Aktualności PBW Jaworzno

Archiwum wydarzeń - rok 2016

Sieć współpracy i samokształcenia jaworznickich nauczycieli bibliotekarzy – spotkanie inauguracyjne 28.11.2016

28 listopada 2016 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Katowicach – Filia w Jaworznie odbyło się spotkanie inauguracyjne sieci współpracy i samokształcenia jaworznickich nauczycieli bibliotekarzy w roku szkolnym 2016/2017.

Goście zapoznani zostali z kierunkami realizacji polityki oświatowej MEN na rok szkolny 2016/2017 oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020, m. in. w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Przedstawiono bibliotekarzom szkolnym propozycje tematów pracy sieci i szczegółowych zagadnień dostosowanych do potrzeb i zainteresowań uczestników sieci współpracy.

Podczas spotkania zaprezentowano nowatorską metodę popularyzacji czytelnictwa na poziomie przedszkola i szkoły podstawowej – papierowy teatrzyk Kamishibai (japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków/ilustracji wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małego drewnianego parawanu). Warsztaty przeprowadziła pani Jolanta Drosdzol – kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej
w Katowicach, Filia w Chorzowie.

W spotkaniu w jaworznickiej bibliotece pedagogicznej uczestniczyło 14 nauczycieli bibliotekarzy z 9 szkół podstawowych i 2 gimnazjów.

Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Lompy
w Katowicach – Filia w Jaworznie. 02 - 05.09.2016

Nauczyciele bibliotekarze jaworznickiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach po raz kolejny aktywnie włączyli się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, w tym roku czytając „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

W imprezie czytelniczej, która odbyła się 5 września w czytelni Biblioteki Pedagogicznej wzięli udział uczniowie klas II–IV oraz nauczyciele bibliotekarze z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie, a także uczestnicy szkolenia organizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Jaworznie. Łącznie w Narodowym Czytaniu „Quo vadis” w bibliotece wzięło udział ponad 70 osób.

Podczas spotkania bibliotekarze filii podzielili się z uczestnikami wiedzą na temat genezy powieści, głównych wątków oraz bohaterów „Quo vadis”, a także filmowych adaptacji książki. Następnie zaprezentowano fragmenty powieści zarejestrowane w formie audiobooka oraz analogiczny fragment ekranizacji telewizyjnej z 2001 r. w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Po projekcji uczniowie wymienili się między sobą opiniami na temat powieści oraz wersji filmowej utworu Henryka Sienkiewicza.

Każdy, kto przyniósł ze sobą egzemplarz powieści mógł opieczętować swoją książkę okolicznościową pieczęcią upamiętniającą tegoroczną edycję Narodowego Czytania, ufundowaną przez Kancelarię Prezydenta RP dla oficjalnych organizatorów akcji. Wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania otrzymali ponadto od Biblioteki karty z pamiątkowym stemplem, a także zakładki do książek zawierające najciekawsze cytaty z „Quo vadis”.

Akcję Narodowego Czytania przygotowano również dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych z Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie.
W imprezie, która odbyła się w siedzibie DPS uczestniczyło ponad 30 pensjonariuszy i ich opiekunów.

Dla zainteresowanych spuścizną literacką Henryka Sienkiewicza przygotowano wystawę dostępnych w bibliotece wydań „Quo vadis” oraz innych dzieł noblisty, a także opracowań krytyczno-literackich dotyczących życia i twórczości pisarza.

Opracowano quizy edukacyjne dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych ze znajomości lektury "Quo vadis" oraz biografii i twórczości literackiej Henryka Sienkiewicza, dostępne online za pośrednictwem strony internetowej Biblioteki Pedagogicznej w Jaworznie na platformach: Kahoot! i Quizizz.

Henryk Sienkiewicz -Quiz na platformie Kahoot!
Quiz na platformie Quizizz
plik pdf z bazą pytań do quizu oraz odpowiedziami do ściągnięcia TUTAJ!

"Quo vadis" - Henryk Sienkiewicz -
Quiz na platformie Kahoot!
Quiz na platformie Quizizz
plik pdf z bazą pytań do quizu oraz odpowiedziami do ściągnięcia TUTAJ!

Łącznie w Narodowym Czytaniu „Quo vadis” w PBW w Katowicach – Filia Jaworzno wzięło udział ponad 100 osób. Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom za udział w Narodowym Czytaniu.

„W świecie mitów i mitologii” - Wystawa uczniów klasy 4A z ZSP nr 5 w Jaworznie Czerwiec-sierpień 2016

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach – Filia w Jaworznie zaprasza na wystawę „W świecie mitów i mitologii”, przygotowaną z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Jaworznie.
Wystawa jest projektem, zorganizowanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Priorytet 3. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród młodzieży.

Wystawa „W świecie mitów i mitologii” jest efektem pracy szkolnych bibliotekarzy mgr Ewy Ucholc, mgr Anny Kosobudzkiej, mgr Marty Jasińskiej – Kumór, nauczyciela historii mgr Mirosławy Rachwalik i uczniów z klasy 4A z ZSP nr 5.
Wystawę można było oglądać w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej od czerwca do sierpnia 2016r.

Ogólnopolska akcja masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam” 10.06.2016

Jak nie czytam, jak czytam” to ogólnopolska akcja masowego czytania zainicjowana przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytania wśród uczniów, a także promocja bibliotek szkolnych oraz podkreślenie ich znaczenia dla edukacji czytelniczej. Udział w akcji jest także okazją do wsparcia czytelnictwa na szczeblu lokalnym.
W dniu 10 czerwca 2016 r. o godz. 10.00 biblioteki w całej Polsce ustanowiły rekord czytania książek w jednym momencie. Do akcji włączyła się również Biblioteka Pedagogiczna w Jaworznie organizując imprezę czytelniczą dla uczniów klasy piątej ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Jaworznie we współpracy z nauczycielem bibliotekarzem panią Dagmarą Witek i polonistką Panią Beatą Olesik.
 
Podczas spotkania uczniowie czytali oraz słuchali fragmentów popularnych powieści dla młodzieży: „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki oraz „Tarantula, Klops i Herkules” Joanny Olech. Czytanie poprzedziło krótkie wprowadzenie do lektury zawierające informacje o autorach, głównych bohaterach oraz miejscu i czasie akcji prezentowanych książek. W ramach wprowadzenia uczniowie obejrzeli także prezentację multimedialną zachęcającą do przeczytania cyklu „Magiczne drzewo”, którą wykonał laureat II nagrody w konkursie „Książki, które polecam” zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Jaworznie z okazji Tygodnia Bibliotek 2016.

Swobodna atmosfera spotkania odbywającego się na bibliotecznym, skąpanym w słońcu tarasie sprzyjała nieskrępowanej wymianie opinii na temat przeczytanych książek oraz indywidualnych wyborów czytelniczych uczniów. Aby uatrakcyjnić czytanie bibliotekarze przygotowali zajęcia towarzyszące - zabawę w tworzenie absurdalnego tekstu połączoną z mini akcją bookcrossingową. Uczniowie mogli wybrać sobie po jednej książce spośród zbiorów pozyskanych przez filię w ramach bookcrossingu. Następnie wszyscy uczestnicy zabawy po kolei czytali pierwsze słowo z dziesiątej strony swojej książki, co pozwoliło stworzyć absurdalny tekst. Książki – znane i lubiane tytuły beletrystyki dziecięco-młodzieżowej takich autorów jak: Adam Bahdaj, Edmund Niziurski, Hanna Ożogowska, Krystyna Siesicka czy Frances Hodgson Burnett uczniowie mogli zabrać ze sobą do domu, by je przeczytać lub zgodnie z ideą akcji bookcrossingowej – przekazać dalej.

Wręczenie nagród w konkursie plastycznym pt. "Co jest dla mnie cenne, wartościowe w życiu". 9.06.2016

W Bibliotece Pedagogicznej w Jaworznie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom międzyszkolnego konkursu plastycznego pt. „Co jest dla mnie cenne, wartościowe w życiu”. Przedsięwzięcie zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 8 w Jaworznie. Konkurs skierowany był do uczniów klas I-III z jaworznickich szkół podstawowych. Nadesłano 26 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi z wykorzystaniem m.in: bibuły, plasteliny, pasmanterii i cekinów. Motywem przewodnim większości rysunków były takie nieprzemijające wartości jak: rodzina, miłość, przyjaźń czy zdrowie.

Wszystkie prace można oglądać na wystawie w Bibliotece Pedagogicznej
do 17 czerwca.

Serdecznie zapraszamy!

LAPBOOKI O POLSCE - Wystawa prac plastycznych uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 23.05.-3.06.2016

W okresie 23.05. - 03.06.2016r. w Bibliotece Pedagogicznej w Jaworznie można było oglądać wystawę zatytułowaną „Lapbooki o Polsce".
Prace wykonali uczniowie klasy I „A" ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Jaworznie.
Lapbook to rodzaj teczki tematycznej, w której można zgromadzić wiadomości na wybrany temat, a nazwa pochodzi stąd, że ten papierowy teatrzyk można wykonać na kolanach. Maj i listopad to dobra pora, aby poruszyć patriotyczną tematykę. Sześciolatki razem z rodzicami pod kierunkiem wychowawczyni Pani Patrycji Bartman wykonały prace dotyczące naszego kraju: przyrody, kultury, symboli państwowych, miejscowości rekreacyjnych w Polsce i wielu innych zagadnień. Tego typu prace to wspaniały sposób na naukę oraz spędzenie wolnego czasu
z rodzicami.

Konkurs czytelniczy "Czy znasz te lektury?" 23.05.2016

W szkole podstawowej nr 16 w Jaworznie odbył się konkurs czytelniczy "Czy znasz te lektury?" dla uczniów z kl. IV i V.

W jury konkursu zasiadały: W-ce Dyrektor SP nr 16 – mgr Danuta Mida, nauczyciel bibliotekarz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach – Filia w Jaworznie – mgr Krystyna Baca oraz nauczyciel bibliotekarz SP nr 16 – mgr Dagmara Witek

Wyniki
I Miejsce - Zięba Jagoda – klasa 5C
II Miejsce - Gromadzka Natalia – klasa 5B
III Miejsce - Lipska Zofia -klasa 4A

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci - nagrody książkowe.

V. Spotkanie Sieci Współpracy Bibliotekarzy Szkolnych – Podsumowanie pracy sieci 23.05.2016

Na ostatnim w tym roku szkolnym spotkaniu sieci współpracy i samokształcenia jaworznickich bibliotekarzy szkolnych nt. „Jak zachęcić uczniów do czytania” dokonano podsumowania działań podejmowanych w jej ramach.

Spotkanie Jaworznickiego Zarządu Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego i Zarządu Śląskiej Okręgowej Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego. 17.05.2016

17 maja 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Jaworznie odbyło się wspólne posiedzenie jaworznickiego Zarządu Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Zarządu Śląskiej Okręgowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP. Tematem obrad była m.in. problematyka zapobiegania wykluczeniu społecznemu osób starszych i niepełnosprawnych, którzy choć z racji wieku i choroby nie mogą pracować, chcą być obecni w społeczeństwie i pragną czuć się potrzebni. Ponadto przestawiono przeszło stuletnią działalność ZNP w kontekście aktywności związkowej emerytowanych nauczycieli.

W spotkaniu uczestniczyli również specjalni goście – zaangażowani w działalność na rzecz seniorów jaworzniccy radni Rady Miejskiej oraz poseł z okręgu sosnowieckiego Pan Paweł Bańkowski – zasiadający w Sejmie VIII kadencji w Komisji Polityki Senioralnej, a także w parlamentarnych zespołach ds. osób niepełnosprawnych i Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Wydarzenie to zgodnie z zamierzeniem organizatorów miało służyć promowaniu miasta Jaworzna wśród gości z całego województwa śląskiego, dlatego w programie spotkania znalazła się również krótka prezentacja Biblioteki Pedagogicznej, szczególnie pod kątem działań podejmowanych przez filię na rzecz jaworznickich seniorów oraz emerytowanych nauczycieli. Uczestnicy wyjazdowego posiedzenia Zarządów ZNP mieli także możliwość zwiedzenia biblioteki, jak i obejrzenia wystaw publikacji nawiązujących swoją tematyką do poruszanych podczas spotkania zagadnień.

„Żyj zdrowo i ze smakiem” - wykład Pana Dariusza Łętowskiego 13.05.2016

„Żyj zdrowo i ze smakiem” – to temat wykładu na temat zdrowego odżywiania, który odbył się 13 maja 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej
w Jaworznie w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek. Prelekcję wygłosił Pan Dariusz Łętowski – student technologii żywności i żywienia człowieka oraz dyplomowany kucharz, który doświadczenie zawodowe zdobywał w restauracjach i hotelach w Polsce i we Włoszech.
W spotkaniu uczestniczyli jaworzniccy seniorzy: słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku i emerytowani nauczyciele oraz osoby zainteresowane tym, jak prawidłowo zbilansowana dieta może wpływać na poprawę jakości naszego życia. Słuchacze poznali m.in. 10 zasad zdrowego żywienia, a także dowiedzieli się, jakie jest zapotrzebowanie organizmu na energię i składniki pokarmowe w zależności od wieku człowieka, co oznaczają poszczególne symbole chemicznych dodatków do żywności E oraz których z nich należy unikać. Ponadto podczas wykładu w bibliotece prezentowana była wystawa książek kucharskich. Uczestnicy spotkania mogli przynieść ze sobą dowolną książkę lub broszurę poświęconą gotowaniu w celu jej wymiany z innymi słuchaczami. Uzupełnieniem wykładu była prezentacja multimedialna oraz - przekazane każdemu
z uczestników - ulotki zawierające schemat najnowszej Piramidy Zdrowego Żywienia oraz przepisy kulinarne polecane przez naszego gościa.

Gala finałowa Konkursu Międzyszkolnego na prezentację multimedialną pt. „Książki, które polecam” – uroczystość wręczenia nagród laureatom 11.05.2016

W dniu 25.04.2016r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach – Filia Jaworzno odbyły się obrady Jury Konkursu na Prezentację Multimedialną pt. „Książki, które polecam”. W finale uczestniczyło 45 uczniów, reprezentujących 20 szkół z Jaworzna.
Decyzją jury w składzie: mgr Wierosława Gawryś (nauczyciel bibliotekarz Gimnazjum nr 5), mgr Mariola Szuler (nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 18), mgr Krystyna Baca, mgr Barbara Kucharska, mgr Joanna Wypart (nauczyciele bibliotekarze PBW – Filia Jaworzno) przyznano następujące nagrody:

w kategorii Szkoły Podstawowe

I Miejsce – Mikuszewski Dominik – SP 7 z Oddziałami Integracyjnymi
II Miejsce – Jóźwik Aleksander – SP 19
III Miejsce – Biel Weronika – SP 7 z Oddziałami Integracyjnymi
III Miejsce – Wesecka Weronika – SP 22

Wyróżnienie – Pasternak Julia – SP 5
Wyróżnienie – Bąba Natalia – SP 1 (ZSP 1)

w kategorii Gimnazja i Szkoły Ponadgimnazjalne

I Miejsce – Potoczny Martyna – ZSP 5
II Miejsce – Bilny-Brandys Grażyna – G 4 z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi
II Miejsce – Smalcerz Karolina – ZSP 6
III Miejsce – Halusiak Marta – G8

Wyróżnienie – Pasikowska Katarzyna – G6
Wyróżnienie – Wasilewska Kinga – G6

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 8-15 maja 2016 pod hasłem: „Biblioteka inspiruje”
Warsztaty ROM-E „Metis” - Nauczyciel-rodzic – sztuka dialogu. Jak współpracować z rodzicami?” 10.05.2016

Realizując opiekuńczo- wychowawcze funkcje, szkoła nie tylko zaspokaja potrzeby uczniów, ale wzbogaca je i rozwija. Bardzo ważnym zadaniem w zakresie opieki wychowawczej w szkole jest troska o zapewnienie każdemu uczniowi jego indywidualnego rozwoju. Jednak to nie powinno być zadaniem jedynie dla wychowawców, ale również rodziców. Dlatego tak ważny jest dialog pomiędzy rodzicami, a nauczycielami. Szkolenie prowadziła pani Anna Dzięgiel - konsultant ROM-E „Metis” w Katowicach.

Wykorzystanie Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych w pracy bibliotekarzy szkolnych – quizy on-line
(na przykładzie platform KAHOOT! i Quizizz) - IV. Spotkanie Sieci Współpracy Bibliotekarzy Szkolnych 11.04.2016

11 kwietnia 2016 r. w jaworznickiej filii PBW w Katowicach odbyło się czwarte spotkanie uczestników sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy
z terenu Jaworzna. Tematem spotkania było wykorzystanie TIK w pracy bibliotekarzy szkolnych na przykładzie quizów online.
Prowadząca szkolenie pani Joanna Wypart omówiła oraz zaprezentowała quizy online dostępne na platformach: Kahoot! oraz Quizizz.

Wystawa prac uczestników Międzyprzedszkolnego Konkursu „Pisanka z Jajem” 1.04.-16.05.2016

Przedszkole Miejskie nr 26 w Jaworznie zorganizowało Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny „Pisanka z Jajem”. Celem konkursu było kreatywne podejście do tworzenia pisanek. Wystawę pokonkursową można oglądać od 1 kwietnia do 16 maja 2016 w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej.

Wszystkie dzieci, które brały udział w konkursie zostały nagrodzone.
Laureaci
I Miejsce
Piotr Dulowski
Oliwia Straszak

II Miejsce
Kamil Jaroch
Cyprian Dorosz

III Miejsce
Filip Skuza
Michał Socha

Warsztaty Rom-E „Metis” Skrzynia skarbów. Bank pomysłów na ciekawe zajęcia poza salą. 5.04.2016

Nauczyciele poznawali niekonwencjonalne metody wychowawcze, by pobudzić rozwój umiejętności i wyobraźni wśród uczniów.
Zajęcia prowadziła Pani Ewa Kustwan-Mróz konsultant ROM-E-Metis.

Warsztaty ROM-E „Metis” Zaczarowanie drzewo – warsztaty plastyczno-literackie 15.03.2016

O tym jak zachęcić dzieci do czytania poprzez inspirację oraz nietuzinkowe metody plastyczne poznawali uczestnicy kursu prowadzonego przez konsultanta ROM-E "Metis" Panią Monikę Jerominek.

III Międzyszkolny Konkurs Zawodoznawczy dla uczniów klas VI szkół podstawowych, p.t.: „Super Znawca – Zawody Medyczne” – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Jaworznie 14.03.2016

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Jaworznie zorganizowała w Bibliotece Pedagogicznej III Międzyszkolny Konkurs Zawodoznawczy dla uczniów klas VI szkół podstawowych, p.t.: „Super Znawca – Zawody Medyczne objęty Honorowym Patronatem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Celem konkursu było wspieranie działań szkół mających na celu optymalny rozwój uczniów, inspirowanie ich do poznania różnych ścieżek kariery edukacyjno-zawodowej. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą na temat zawodów medycznych: lekarz, analityk medyczny, stomatolog, farmaceuta, dietetyk, fizjoterapeuta, kosmetolog, położnik, ratownik medyczny, masażysta.

Ocenianie w szkole – jak wprowadzać zmiany? – Seminarium ROM-E „Metis” 7.03.2016

W Bibliotece Pedagogicznej odbyło się Seminarium Ocenianie w szkole – jak wprowadzać zmiany?, zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny „Metis” dla nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i placówek oświatowych.
Seminarium prowadzili konsultanci ROM-E „Metis” pani Anna Dzięgiel, pani Ewa Fiedziukiewicz oraz pani Sabina Furgoł. Wygłoszone referaty dotyczyły przepisów prawnych w obszarze oceniania oraz obowiązki i prawa nauczyciela w tym zakresie, omawiano charakter oceniania kształtującego oraz wdrażanie zmian w ocenianiu uczniów.

XV Konkurs Wiedzy Biblijnej dla gimnazjalistów – etap rejonowy 3.03.2016

3 marca 2016 r. w jaworznickiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach odbył się XV Wojewódzki Konkurs Biblijny dla uczniów gimnazjów w roku szkolnym 2015/2016 – etap rejonowy.
Hasłem przewodnim konkursu opartego w tej edycji o treści Listu do Rzymian oraz Pierwszego i Drugiego Listu św. Piotra był cytat : „Pokuta jest drugim chrztem, chrztem łez” – św. Grzegorz z Nazjanzu.
Konkurs zorganizowała i poprowadziła pani Janina Lazur – diecezjalny doradca metodyczny religii oraz pani Aneta Wilczyńska, we współpracy z jaworznickimi katechetami. W walce o zakwalifikowanie się do finału na etapie diecezjalnym wzięli udział uczniowie siedmiu gimnazjów na terenie Dekanatu Świętego Wojciecha i Świętej Katarzyny oraz Dekanatu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Jaworznie.

Laureatom, pozostałym uczestnikom i opiekunom wręczono: dyplomy, nagrody, podziękowania oraz słodkie upominki ufundowane przez Ks. Dziekana Eugeniusza Cebulskiego i Ks. Dziekana Józefa Lenda.


Bookartyzm - wystawa prac uczniów SP 16 3.02-4.03.2016

W okresie 15.01. – 29.01.2016 r. w jaworznickiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach odbyły się lekcje
w ramach edukacji czytelniczej i medialnej na temat: „Drugie życie książki – bookartyzm”. W zajęciach, które poprowadziła pani Krystyna Baca uczestniczyli uczniowie klas szóstych ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Jaworznie.

Podczas lekcji uczniowie wykonywali prace techniką bookartyzm.
To nowa dziedzina sztuki, która polega na rzeźbieniu w książkach. Ideą twórców bookartyzmu jest założenie, by zamiast wyrzucać lub oddawać na makulaturę stare, nieaktualne książki i czasopisma dać im drugie życie. Nie chodzi tu o to, aby niszczyć książki, ale o to, aby wykorzystać
je jako tworzywo i nadać im nową, często zaskakującą formę.

Efektem twórczej pracy dzieci są niecodzienne prace, które posłużyły do przygotowania w bibliotece wystawy dostępnej dla zainteresowanych techniką bookartyzmu w dniach od 3 lutego do 4 marca 2016 r.

Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny „Zimowy Bałwanek” - wystawa pokonkursowa 29.01.- 29.02.2016

Przedszkole Miejskie nr 26 w Jaworznie zorganizowało Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny „Zimowy Bałwanek”. Celem konkursu było kreatywne podejście do stworzenia bałwanków nie tylko ze śniegu. Wystawę pokonkursową można było oglądać od 29 stycznia do 29 lutego 2016 w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej.
Wszystkie dzieci, które brały udział w konkursie zostały nagrodzone oraz przyznano wyróżnienia w następujących kategoriach:

I. BAŁWAN XS
1. Weronika Żak
2. Julia Myślińska
3. Tymon Broda

II. BAŁWAN L
1. Kamil Jaroch
2. Emilka Kozieł
3. Lena Łata

III. BAŁWAN XXL
1. Filip Noszczyński
2. Andrzej i Finn Kozakiewicz
3. Wiktor Jachymczyk

IV. EKO BAŁWAN
1. Maja Kurasz
2. Aleksandra Kołacz
3. Roksana Jakubas

V. NAJBARDZIEJ PRACOCHŁONNY BAŁWAN
1. Lena Niedźwiedź
2. Kornelia Świerad
2. Weronika Baran
3. Franciszek Michnio.

Warsztaty ROM-E „Metis” – Zrelaksowany nauczyciel – czy to możliwe? 9.02.2016

Na warsztatach prowadzonych przez konsultanta ROM-E „Metis” panią Beatę Łęcką, nauczyciele jaworznickich szkół zapoznawali się ze sposobami zapobiegania wypaleniu zawodowemu oraz radzenia sobie z obciążeniami psychicznymi związanymi z ich zawodem.

Wykorzystanie TIK w promocji czytelnictwa wśród uczniów – spotkanie warsztatowe („Książki, które polecam”) - Spotkanie Sieci Współpracy Bibliotekarzy Szkolnych 1.02.2016

Na początku lutego w Bibliotece Pedagogicznej w Jaworznie odbyło się trzecie już spotkanie sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy szkolnych. Jego tematem było praktyczne wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w popularyzacji czytelnictwa w szkole. Zajęcia miały charakter warsztatowy.

Efektem spotkania było wspólne opracowanie regulaminu międzyszkolnego konkursu na prezentację multimedialną pt. „Książki, które polecam”. Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Projekt ten będzie realizowany w jaworznickich szkołach przez nauczycieli bibliotekarzy z inicjatywy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej – Filii w Jaworznie
w ramach tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek pod hasłem: „Biblioteka inspiruje”.

Nauczyciele bibliotekarze zostali ponadto przeszkoleni w zakresie korzystania z internetowych narzędzi komunikacji dostępnych dla uczestników sieci współpracy, czego efektem było dokonanie rejestracji na platformie Doskonalenie w sieci https://doskonaleniewsieci.pl/. Wypracowane podczas spotkania w bibliotece materiały zostaną następnie udostępnione użytkownikom jaworznickiej sieci współpracy na platformie edukacyjnej ORE.

Warsztaty ROM-E „Metis” Niepokojące zachowania uczniów – mobbing rówieśniczy 12.01.2016

Warsztaty dotyczyły problemu mobbingu rówieśniczego; to niepokojące zjawisko, które niestety jest słabo rozpoznawalne w szkołach i dość często bagatelizowane przez nauczycieli i wychowawców.

Warsztaty były prowadzone przez konsultanta ROM-E „Metis” panią Katarzynę Jaworską

 

 PBW Katowice IBuk

O bibliotece Kontakt

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach , Filia w Jaworznie, działająca jako element systemu oświaty, służy potrzebom edukacyjnym i informacyjnym kształcących się i doskonalących nauczycieli, studentów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli oraz innych osób prowadzących działalność pedagogiczną.
więcej

Godziny otwarcia Godziny pracy

Poniedziałek 12.00 - 19.00
Wtorek 08.00 - 16.00
Środa 09.00 - 18.00
Czwartek 08.00 - 16.00
Piątek 09.00 - 18.00
I Sobota miesiąca* 09.00 - 14.00

więcej

Kontakt Kontakt Kontakt

 • Pedagogiczna Biblioteka
  Wojewódzka im. J. Lompy
  w Katowicach
  - Filia w Jaworznie
  Rynek Główny 17 ( II piętro )
  43-600 Jaworzno
 • Tel. (032) 616 - 26 - 95
 • E-mail:

Zobacz także