PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKA WOJEWÓDZKA IM. JÓZEFA LOMPY W KATOWICACH
FILIA W JAWORZNIE


Aktualności PBW Jaworzno Aktualności PBW Jaworzno

Archiwum wydarzeń - rok 2015

Konkurs Plastyczny oraz wystawa prac plastycznych przedszkolaków „Przedszkolak Przyszłym Przedsiębiorcą” 11.12.2015

Jaworznickie Forum Doradztwa Zawodowego w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2015 zorganizowało konkurs plastyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym, w dowolnej technice: płaskiej oraz przestrzennej. Celem konkursu było kształtowanie wśród najmłodszych zainteresowania własną przyszłością, rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i kreatywności, wzmacnianie wiary we własne możliwości, rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych, budzenie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi. Niezależne jury oceniało prace pod względem pomysłowości w ujęciu tematu, walorów artystycznych, wykorzystania różnorodnych technik plastycznych. Koordynatorem konkursu była pani Elżbieta Orzechowska – Filipczyk Przewodnicząca JFDZ w Jaworznie. A konkursie brało udział 6 przedszkoli z terenu Jaworzna.

Laureaci:
I miejsce - Barbara Biśta - PM 14, opiekun: Ewa Nowak
II miejsce - Wojciech Fluder - PM 18, opiekun: Grażyna Likus
III miejsce - Klaudia Michałek - PM nr 3, opiekun: Joanna Łęgowska, Anna Gurbisz
Wyróżnienie - Grzegorz Szpak - PM nr 9, opiekun: Anna Kisielewska
Wyróżnienie (ufundowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Jaworznie) - Gaja Romanowska - PM nr 18, opiekun: Grażyna Likus

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami oraz upominkami ufundowanymi przez Wydział Rozwoju i Polityki Gospodarczej Urzędu Miasta w Jaworznie

Wystawę można było oglądać do 7 stycznia 2015 w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej.

Podsumowanie wyników diagnozy przeprowadzonej w ramach Falochronu dla Śląska 2015. – Seminarium przygotowane przez ROM-E „Metis” 9.12.2015

W Bibliotece Pedagogicznej odbyło się seminarium podsumowujące działania opracowane przez dyrektorów, nauczycieli, wychowawców
i pedagogów w ramach programu wczesnej profilaktyki: „Wygrać młodość… czyli jak przeciwdziałać zachowaniem ryzykownym dzieci i młodzieży. Falochron dla Śląska 2014-2015”. Swoje wystąpienia przygotowały następujące szkoły: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 5, Gimnazjum nr 8, Gimnazjum nr 11, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4, I Liceum Ogólnokształcące,
II Liceum Ogólnokształcące, III Liceum Ogólnokształcące, Technikum Energetyczne. Każda ze szkół uczestnicząca w programie otrzymała oficjalne podziękowanie za aktywne włączenie się w akcję. Seminarium przygotował Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny „Metis”
w Katowicach.

Nowe Formy popularyzacji czytelnictwa - Spotkanie Sieci Współpracy Bibliotekarzy Szkolnych. 7.12.2015

Na drugim spotkaniu Sieci współpracy bibliotekarzy szkolnych omówiono nowe formy popularyzacji czytelnictwa, min.: głośne czytanie, bookcrossing, gra miejska. O rozpoczętej w Jaworznie – miejskiej akcji bookcrossingowej „Uwalniamy książki z półek” opowiadała inicjatorka i koordynator projektu pani Ewa Makowska – nauczycieli bibliotekarz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Jaworznie. Więcej Informacji na stronie ZSP nr 5. (http://www.zsp5.jaworzno.pl/uwalniamy-ksiazki-z-polek-czyli-nasz-jaworznicki-bookcrossing-2/).

Książka japońska – spotkanie z Panią Urszulą Imamura 27.11.2015

Uzupełnieniem do trwającej w Bibliotece Pedagogicznej wystawy książek japońskich - „HON– znaczy książka”, był wykład Pani Urszuli Imamura - historyka sztuki, kustosza Muzeum Narodowego w Krakowie, założycielki i wieloletniej prezes Towarzystwa Polsko-Japońskiego im. Akiry Kurosawy w Katowicach, które w tym roku obchodzi 30-lecie działalności. W spotkaniu brali udział min. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego należący do koła języka japońskiego prowadzonych przez panią Agnieszkę Adamin.
Prócz książek zamieszczonych na wystawie, prelegentka zaprezentowała pokaźny zbiór bardzo cennych książek wchodzących w skład jej kolekcji, w tym: książkę malowaną na jedwabiu.

Zapraszamy do obejrzenia relacji na YouTube dzięki uprzejmości dlaCiebietv

Spotkanie z metodykiem dla nauczycieli wychowania do życia w rodzinie. 19.11.2015

W jaworznickiej Bibliotece Pedagogicznej odbyło się spotkanie z metodykiem panią Marianną Kłyk, konsultantem ds. wychowania RODN „WOM”
w Katowicach, która opiekuje się Klubem Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie i prowadzi wyjazdowe konsultacje w regionie.

XXI Konkurs Wiedzy Biblijnej dla uczniów szkół podstawowych – etap rejonowy 19.11.2015

Dzięki współpracy z nauczycielem metodykiem religii panią mgr J. Lazur oraz panią mgr M. Wilczyńską w Bibliotece Pedagogicznej w Jaworznie odbył się XXI Konkurs Wiedzy Biblijnej dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych z terenu Jaworzna oparty na treści Ewangelii według św. Łukasza.

Wyniki:
Dekanat Matki Bożej Nieustającej Pomocy:
I miejsce Magdalena Michalik, SP 8, opiekun: P. Daniel Tarasek,
II miejsce Paweł Zambrzycki, SP 8, opiekun: P. Daniel Tarasek,
III miejsce Jakub Walasik, SP 5, opiekun: P. D. Długajczyk.

Dekanat Św. Wojciecha i Katarzyny
I miejsce Jan Kucharski, SP 22, opiekun: A. Paluch,
II miejsce Joanna Wiśniewska, SP 22, opiekun: A. Paluch,
III miejsce Maciej Pluta, SP 22, opiekun: A. Paluch.
Laureatom, pozostałym uczestnikom i opiekunom wręczono: dyplomy, nagrody, podziękowania oraz słodkie upominki ufundowane przez Ks. Dziekana Eugeniusza Cebulskiego i Ks. Dziekana Józefa Lenda.

Warsztaty ROM-E „Metis” Pomoc dziecku w trudnych sytuacjach życiowych i rodzinnych 17.11.2015

Na warsztatach prowadzonych przez konsultanta ROM-E „Metis” panią Katarzynę Jaworską nauczyciele jaworznickich szkół zapoznawali się ze sposobami pomocy dziecku w trudnych sytuacjach życiowych i rodzinnych.

Konkurs plastyczny „Ja i moja kariera” w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 23.10.2015

Biblioteka Pedagogiczna w Jaworznie po raz kolejny włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, którego tegoroczna edycja obchodzona była pod hasłem: „Poznaj swojego doradcę kariery”. Organizatorem działań realizowanych w ramach akcji na terenie naszego miasta jest Jaworznickie Forum Doradztwa Zawodowego.

Dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych przygotowano konkurs plastyczny pt. „Ja i moja kariera”. Celem konkursu było kształtowanie wśród najmłodszych zainteresowania własną przyszłością oraz wzmocnienie wiary we własne możliwości, a także - rozbudzanie kreatywności dziecka, rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych oraz budzenie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi. Łącznie nadesłano 36 prac wykonanych przez uczniów z 10 szkół podstawowych.

23 października 2015 r. w jaworznickiej filii PBW odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród i otwarcie wystawy prac konkursowych.
Jury wyłonione przez Organizatora konkursu przyznało następujące nagrody:
I miejsce: Iga Dziaduła - SP nr 8,
II miejsce: Emilia Tybor - SP nr 14,
III miejsce: Emilia Stokłosa - SP nr 6.

Wyróżnienia za formę przekazu, wyraz artystyczny i pomysłowość otrzymali ponadto: Łukasz Oleksy - SP nr 15 oraz Nikola Juszczak - SP nr 16.
Nagrody dla uczestników konkursu (zestawy plastyczne, gadżety i słodycze) ufundował Wydział Rozwoju i Polityki Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Jaworznie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach - Filia w Jaworznie.
Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu.


HON– znaczy książka – wystawa japońskich książek z biblioteki Urszuli Imamury. 19.10-30.11.2015

W siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Jaworznie można było oglądać wystawę książek japońskich z prywatnej kolekcji Pani Urszuli Imamury, historyka sztuki, rzeczoznawcy, założycielki i wieloletniej prezes Towarzystwa Polsko-Japońskiego im. Akiry Kurosawy w Katowicach; kustosza Muzeum Narodowego w Krakowie, dyrektorki i organizatorki Muzeum Niepołomickiego na Zamku Królewskim w Niepołomicach, która od wielu lat podróżuje z prelekcjami dotyczącymi Japonii.

Towarzystwo Polsko Japońskie im. Akiry Kurosawy w Katowicach

Wystawa SleeveFace 19 – 31. 10.2015

W związku z obchodami Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie ZSO w Jaworznie pod kierunkiem swoich nauczycieli bibliotekarzy uczestniczyli w projekcie „Sleeveface”. Zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy była wystawa plakatów, na których zastosowano technikę łączenia okładek książek z elementami realnej przestrzeni. Zdjęcia wykonała Julia Skorta, uczennica Gimnazjum nr 4. Dzięki uprzejmości pani Reginy Koczur oraz pani Justyny Gnyp ten ciekawy „collage” można było oglądać w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Jaworznie.

Wizerunek doradcy kariery– warsztaty w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery dla doradców zawodowych. 22.10.2015

Dzięki uprzejmości Jaworznickiego Forum Doradztwa Zawodowego oraz Urzędu Pracy w Jaworznie odbyły się warsztaty dotyczące wizerunku doradcy kariery. Tematyka warsztatów obejmowała, min. budowanie warsztatu pracy doradcy zawodowego jako elementu profesjonalnego wizerunku, zarządzania czasem, dbania o wizerunek zewnętrzy.

Prelegentkami były: Pani Monika Łyżwińska przedstawicielka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, Pani Aleksandra Zwyrtek – Tarach z Grupy CARGO oraz Pani Mariola Solarz, przedstawicielka firmy „Diamentowy Blask”.

Spotkanie z nauczycielami bibliotekarzami – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 19.10.2015

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych obchodzonego w tym roku pod hasłem „Biblioteki Szkolne Rządzą” Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach – Filia w Jaworznie zorganizowała spotkanie z jaworznickimi nauczycielami bibliotekarzami.

Podczas spotkania nauczyciele bibliotekarze zapoznali się z najnowszymi rozporządzeniami oraz kierunkami realizacji polityki oświatowej MEN na rok szkolny 2015/2016 dotyczącymi funkcjonowania bibliotek szkolnych i pedagogicznych, rozwijania kompetencji czytelniczych oraz upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

W trakcie spotkania została zainicjowana działalność sieci współpracy jaworznickich bibliotekarzy szkolnych w roku szkolnym 2015/2016. Sprecyzowano cele pracy sieci i przedstawiono ramowy plan działań w zakresie popularyzacji czytelnictwa uczniów na różnych etapach szkolnej edukacji.

Legalna Kultura - AKCJA! Kultura Na Widoku!

Biblioteka Pedagogiczna w Jaworznie przyłączyła się do kampanii społecznej Fundacji Legalna Kultura – Kultura Na Widoku 2015.

Akcja trwała do 11 października 2015.

Kultura Na Widoku to ponad 900 filmów, utworów muzycznych, książek, gier i archiwaliów (min. plakaty, zdjęcia, programy dokumentalne TVP) do przeglądania w cyfrowej wersji dla użytkowników Internetu na komputerach, ale również na smartfonach i tabletach. Projekt był skierowany do wszystkich pragnących świadomie sięgnąć po kulturę z legalnych źródeł. W bibliotece zostały zamieszczone specjalne plakaty z okładkami książek, filmów, gier oraz płyt, które można ściągnąć przy użyciu kodów QR lub linków.

Strony, które warto odwiedzić:

Legalna Kultura
Kultura Na Widoku

Doradztwo edukacyjno-zawodowe - warsztaty ROM-E „Metis” dla doradców zawodowych. 15.10.2015

Uczestnicy warsztatów zapoznali się z podstawami teoretycznymi doradztwa edukacyjno-zawodowego, planowaniem działań w zakresie doradztwa, sposobami wspierania uczniów w planowaniu kariery.

Warsztaty prowadzone były przez konsultantów ROM-E ‘Metis” A. Kruszyńską oraz M. Wieczorek.

Warsztaty ROM-E „Metis” Jak oceniać, aby motywować do uczenia się? Elementy oceniania kształtującego
w praktyce. 13.10.2015

Na pierwszych w nowym roku szkolnym warsztatach prowadzonych przez konsultantów ROM-E „Metis” nauczyciele jaworznickich szkół zapoznawali się ze sposobami oceniania kształtującego.

Warsztaty prowadziła konsultant ROM-E „Metis” pani A. Dzięgiel.

Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa – wizyta w Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie 1.10.2015

W ramach Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa nauczyciele bibliotekarze Biblioteki Pedagogicznej zostali zaproszeni do Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie. Podczas spotkania, które przebiegało pod hasłem: „Powieść a adaptacja filmowa. Podobieństwa i rozbieżności” bibliotekarze filii przeczytali fragmenty rozdziału „Lalki” pt. „Damy i kobiety”, a następnie zaprezentowali analogiczny fragment ekranizacji powieści z 1968 r. w reżyserii Wojciecha Hasa. Wszyscy uczestnicy otrzymali od Biblioteki karty z pamiątkowym stemplem, a także zakładki do książek zawierające najciekawsze cytaty zaczerpnięte z „Lalki”. Bibliotekarze serdecznie dziękują za zaproszenie.

Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa 04.09.2015

Nauczyciele bibliotekarze jaworznickiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach po raz kolejny aktywnie włączyli się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie - w tym roku czytając „Lalkę” Bolesława Prusa.
 
W imprezie czytelniczej, która odbyła się 4 września w czytelni Biblioteki Pedagogicznej uczestniczyli uczniowie I LO oraz III LO. Przedstawiono prezentację multimedialną, pt. „Powieść a adaptacja filmowa. Podobieństwa i rozbieżności”. Bibliotekarze filii przeczytali fragmenty rozdziału „Lalki” pt. „Damy i kobiety”, a następnie wyświetlono analogiczny fragment ekranizacji powieści z 1968 r. w reżyserii Wojciecha Hasa oraz serialu telewizyjnego w reżyserii Ryszarda Bera z 1977 r.

Wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania otrzymali karty z pamiątkowym stemplem, a także zakładki do książek zawierające najciekawsze cytaty zaczerpnięte z „Lalki” oraz kody QR do quizu KAHOOT! ze znajomości lektury.
Dla zainteresowanych twórczością literacką Bolesława Prusa przygotowano w bibliotece wystawę utworów pisarza oraz opracowań krytyczno-literackich dotyczących Prusa dostępnych w placówce.

Na potrzeby nauczycieli języka polskiego oraz wiedzy o kulturze opracowano zestawienie bibliograficzne „Bolesław Prus – życie i twórczość” – bibliografia podmiotowo-przedmiotowa w wyborze zawierające przeszło 100 pozycji bibliograficznych (wydawnictw zwartych i ciągłych) pochodzących ze zbiorów PBW – Filii w Jaworznie.

Zestawienie bibliograficzne oraz quiz można pobrać ze strony internetowej Biblioteki Pedagogicznej.

Więcej w zakładce NARODOWE CZYTANIE

Gala wręczenia dyplomów uczestnikom projektu edukacyjnego „Moja Książeczka” – XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. 30.05 – 6.06.2015

W ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Bibliotece Pedagogicznej wręczano dyplomy uczestnictwa w projekcie edukacyjnym „Moja Książeczka”. Wystawa projektów książeczek obrazkowych zrealizowanych w jaworznickich szkołach podstawowych miała miejsce w kwietniu i maju. Wszystkie prace przekazano dla małych pacjentów Szpitala Miejskiego w Jaworznie. W tym roku Tydzień Czytania Dzieciom odbywał się pod hasłem „Cała Polska czyta w bibliotekach”. Dzieci miały możliwość przeczytania swoich książeczek oraz posłuchania historyjek opisanych przez ich kolegów i koleżanki z klas I-III szkół podstawowych.

W spotkaniach wzięło udział ponad 100 dzieci z różnych placówek: SP 3, SP 5, SP 6, SP 7, SP 8, SP 9, SP 15, SP, 16, SP18, SP 20, SP 22, PM 26, Niepubliczne Przedszkole „Zaczarowany Domek” oraz Niepubliczne Przedszkole „Wesołe Przedszkolaki”.

„Moja biblioteka szkolna w obiektywie” – projekt edukacyjny 8 – 29.05.2015

Biblioteka Pedagogiczna w Jaworznie w nawiązaniu do hasła tegorocznego Tygodnia Bibliotek - " Wybieram Bibliotekę" zainicjowała akcję, której celem jest kreowanie w lokalnym środowisku wizerunku biblioteki szkolnej jako przyjaznego uczniowi miejsca spędzania wolnego czasu, miejsca sprzyjającego edukacji, rozrywce i interakcjom społecznym.

Projekt edukacyjny pt. „Moja biblioteka szkolna w obiektywie” skierowany był do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz bibliotekarzy szkolnych, którzy pełnili funkcję koordynatorów akcji na terenie swoich szkół. Zadanie uczniów polegało na wykonaniu zdjęć przedstawiających bibliotekę szkolną, wg własnego pomysłu i w dowolnej technice (zdjęcia kolorowe, czarno-białe, z udziałem uczniów,
z wykorzystaniem rekwizytów, elementów scenografii itp). Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie mogli nie tylko spopularyzować swoją bibliotekę szkolną w lokalnym środowisku, ale również zaprezentować na szerszym pozaszkolnym forum swoje fotograficzne pasje i artystyczne uzdolnienia.

Prace należało dostarczyć do biblioteki w wersji elektronicznej oraz drukowanej. Łącznie nadesłano 13 fotografii szkolnych bibliotek wykonanych przez uczniów z 5 jaworznickich szkół – Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3, I Liceum Ogólnokształcące, II Liceum Ogólnokształcące, ZSP nr 5. Fotografie w wersji drukowanej zostały zaprezentowane na wystawie w okresie 8-30 maja 2015 r. w lokalu Biblioteki Pedagogicznej w ramach obchodów „Tygodnia Bibliotek”.

8-15.05.2015 TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2015

Tydzień Bibliotek 2015 - „Biblioteka pod Chmurką” - happening czytelniczy 8, 12, 14.05.2015

Biblioteka Pedagogiczna w Jaworznie zaprosiła nauczycieli wraz z uczniami na spotkanie w „Bibliotece pod Chmurką”. Podczas spotkania bibliotekarze Biblioteki Pedagogicznej zaprezentowali fragmenty książek, wytypowanych przez uczniów w ramach akcji „Ogólnopolskie Wybory Książek”.
8 maja odbyło się spotkanie dla Szkoły Podstawowej nr 15 oraz Szkoły Podstawowej nr 16. Czytano:
J. R. R. Tolkien - Hobbit, czyli tam i z powrotem,
C.S. Lewis - Opowieści z Narnii, J. K. Rowling - Harry Potter i Kamień Filozoficzny,
Megan McDonald - Hania Humorek, Agnieszka Chylińska - Labirynt Lukrecji,
Stephenie Meyer - Zmierzch, Suzanne Collins - Igrzyska Śmierci.

12 maja zaprosiliśmy Gimnazjum nr 2. Przedstawione zostały książki:
Barbara Rosiek – Pamiętnik Narkomanki,
John Flanagan - Zwiadowcy,
C.S. Lewis - Opowieści z Narnii,
Suzanne Collins - Igrzyska Śmierci,
John Green - Gwiazd naszych wina.

14 maja to dzień literatury fantasy z ZSP nr 5 oraz ZSP nr 6:
Andrzej Sapkowski – Wiedźmin: Krew Elfów,
Suzanne Collins - Igrzyska Śmierci.
Dmitry Glukhovsky - Metro 2033.

Finał Ogólnomiejskiego Konkursu Plastycznego „Czy znasz legendy o Jaworznie?” 13.05.2015

Czy znasz legendy o Jaworznie? - odpowiedzi na to pytanie udzielili uczniowie uczestniczący w ogólnomiejskim konkursie plastycznym zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Jaworznie w ramach tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek.

W nawiązaniu do hasła Tygodnia Bibliotek 2015 „Wybieram Bibliotekę” jaworznicka filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach zorganizowała w swojej siedzibie w dniu 13 maja b.r. finał konkursu plastycznego na ilustrację do wybranej legendy dotyczącej naszego miasta. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV i V szkół podstawowych. Projekt łączył w sobie elementy edukacji regionalnej, czytelniczej oraz artystycznej. Celem - jaki przyświecał organizatorom – było promowanie wśród jaworznickiej młodzieży szkolnej wiedzy o swojej „małej ojczyźnie”, historii, tradycjach oraz dziedzictwie kulturowym naszego miasta i regionu, a także - rozwijanie talentów plastycznych, wyobraźni
i kreatywności uczniów. Zadaniem uczestników konkursu było samodzielne wykonanie, przy użyciu dowolnej techniki, ilustracji do wybranej legendy o Jaworznie. Wśród nadesłanych prac dominowały ilustracje do najbardziej znanej wśród mieszkańców naszego miasta legendy
„O drwalu z Jaworzna”, ale pojawiły się też ilustracje do innych podań ludowych jak m.in.: „Legenda o wilku z Wilkoszyna”, „Legenda o założeniu osady Jeleń”, „Legenda o górniku Jasiu Dudzie z Ładugi” czy też „Jak Lucyfer jechał chrzanowską drogą”.

W projekcie uczestniczyło łącznie 35 uczniów reprezentujących 8 szkół podstawowych (SP 6, 8, 9, 14, 15, 16, 19, 20), których prace oceniało jury w składzie: pani Maria Leś-Runicka – historyk regionalista, przewodnicząca jury, mgr Krzysztof Kobiałka – z-ca dyrektora PBW w Katowicach oraz mgr Krystyna Baca – nauczyciel bibliotekarz PBW – Filii w Jaworznie, pomysłodawczyni konkursu. Ocenie podlegała zgodność ilustracji ze wskazaną przez autora legendą, oryginalność pracy, jej walory artystyczne oraz samodzielność wykonania.

Decyzją jury przyznano następujące nagrody:
I miejsce: Karolina Rak (SP 20),
II miejsce ex aequo: Aneta Chłosta (SP 6), Agnieszka Erd (SP 15),
III miejsce: Łukasz Oleksy (SP15).
Równorzędne wyróżnienia otrzymali:
Joachim Grys (SP 15), Julia Proksa (SP 20), Roksana Kondoszek (SP 20) i Nikola Jarska (SP 8).

Wszyscy uczestnicy konkursu „Czy znasz legendy o Jaworznie?” otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci - nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Jaworznie. Po uroczystym wręczeniu nagród finalistom pani Maria Leś-Runicka – znana propagatorka edukacji regionalnej wśród mieszkańców Jaworzna - wygłosiła krótki wykład na temat prawd i mitów dotyczących historii naszego miasta oraz wiarygodności historycznej legend.

Wszystkie prace wykonane przez dzieci w ramach projektu zostały zaprezentowane na wystawie, którą można było oglądać w czytelni Biblioteki Pedagogicznej podczas Tygodnia Bibliotek.

Gratulujemy uczestniczącym w konkursie uczniom oraz serdecznie dziękujemy nauczycielom za zaangażowanie i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia. / tekst Barbara Kucharska /Warsztaty ROM-E „Metis” Jak skutecznie motywować uczniów do nauki. 5.05.2015

Problemowi motywacji uczniów poświęcone było kolejne warsztatowe spotkanie prowadzone przez konsultanta ROM-E „Metis” panią
Sonię Gogulla.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 23.04.2015

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich obchodzonego 23 kwietnia Biblioteka Pedagogiczna w Jaworznie przygotowała wystawkę książek, którą obejrzeli uczestnicy szkolenia z zakresu umiejętności poszukiwania pracy, organizowanego w filii przez Powiatowy Urząd Pracy.

Zapoznali się z historią ustanowienia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, a także otrzymali od Biblioteki upominki - upamiętniające to wydarzenie zakładki do książki z różą – symbolem obchodów święta książki.

Warsztaty ROM-E „Metis” - Wspieranie rozwoju i kształcenia dziecka w przedszkolu 14.04.2015

O tym jak skutecznie wspierać i kształcić dziecko w przedszkolu rozmawiano na warsztatach prowadzonych przez konsultanta ROM-E „Metis” panią Magdalenę Lipiak.

Wprowadzenie do systemu Linux; Co to jest Raspberry pi? Co to jest Arduino? – sobotnie spotkania dla młodzieży 11.04.2015

Spotkanie zorganizowano dla uczniów jaworznickich szkół. Dotyczyło ono systemu Linux, obsługi kart Raspberry pi oraz Arduino oraz możliwości ich różnorodnych zastosowań.

„Wielkanocna Pisanka” - wystawa prac plastycznych wychowanków Przedszkola Miejskiego nr 27 w Jaworznie
3 - 17.04.2015

W okresie Świąt Wielkiej Nocy w Bibliotece Pedagogicznej można było oglądać wystawę prac plastycznych wychowanków Przedszkola Miejskiego nr 27 w Jaworznie, pt. „Wielkanocna Pisanka”. Pisanki wykonane zostały przy użyciu różnych technik plastycznych.

Warsztaty ROM-E „Metis” – „Z tajemnic starej biblioteki” – Jak przez sztukę zachęcić dzieci i młodzież do czytania?
Cz. II. Praca Plastyczna inspirowana „Portretem bibliotekarza” G. Arcimbolda.
8.04.2015

O tym jak zachęcić dzieci do czytania poprzez inspirację oraz nietuzinkowe metody plastyczne poznawali uczestnicy kursu prowadzonego przez konsultanta ROM-E "Metis" Panią Monikę Jerominek.

Giuseppe Arcimboldo lub Arcimboldi (1527-1593) to związany z Mediolanem, włoski malarz okresu manieryzmu. Jego prace wyróżniają się oryginalnym podejściem do portretów. Giuseppe Arcimboldo może być uważany za pre-surrealistę, z którego inspirację czerpał między innymi Salvador Dali.

Jego obraz Bibliotekarz „składa się” z książek, różnej wielkości. Brodę zdobi miotełka z piór. Tłem jest kurtyna przykrywająca ramię modelu.

Warsztaty ROM-E „Metis” Dziecko z trudnościami emocjonalnymi w szkole i przedszkolu” 16.03.2015

Problemowi trudności emocjonalnych uczniów poświęcone było kolejne warsztatowe spotkanie prowadzone przez konsultanta ROM-E „Metis” panią Aleksandrę Kruszyńską.

XIV Wojewódzki Konkurs Wiedzy Biblijnej dla gimnazjalistów – etap rejonowy 12.03.2015

12 marca 2015 r. w jaworznickiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach odbył się XIV Wojewódzki Konkurs Biblijny dla uczniów gimnazjów w roku szkolnym 2014/2015 – etap rejonowy.

Hasłem przewodnim konkursu opartego w tej edycji o treści Dziejów Apostolskich był cytat z Pisma Świętego : „Bóg wywyższył Go […] jako Władcę i Zbawiciela, aby zapewnić […] nawrócenie i odpuszczenie grzechów” (Dz 5, 31).
Konkurs zorganizowała i poprowadziła pani Janina Lazur – diecezjalny doradca metodyczny religii oraz pani Aneta Wilczyńska, we współpracy
z jaworznickimi katechetami. W walce o zakwalifikowanie się do finału na etapie diecezjalnym wzięli udział uczniowie siedmiu gimnazjów na terenie Dekanatu Świętego Wojciecha i Świętej Katarzyny oraz Dekanatu Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Jaworznie.

Wyniki:

Dekanat Św. Wojciecha I Katarzyny
I miejsce: Martyna Żabicka – Gimnazjum nr 2 (opiekun p. Jadwiga Niżyńska)
II miejsce: Martyna Więcławek – Gimnazjum nr 4 (opiekun. ks. Mariusz Kafel)
III miejsce: Łukasz Zaroda – Gimnazjum nr 4 (opiekun p. Jadwiga Niżyńska)

Dekanat Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
I miejsce: Julia But – Gimnazjum nr 6 (opiekun p. Józef Urbanik)
II miejsce Michał Masternak – Gimnazjum nr 3 (opiekun p. Marek Wilczyński)
III miejsce Anna Kwiecińska – Gimnazjum nr 3 (opiekun p. Hanna Sienko)

Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe i dyplomy ufundowane przez księży dziekanów: Józefa Lenda oraz Eugeniusza Cybulskiego


Dialogi miłosne w „Trylogii” Henryka Sienkiewicza – spotkanie dla nauczycieli emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego, oddział w Jaworznie 11.03.2015

W związku z obchodami „Dnia Kobiet” Biblioteka Pedagogiczna w Jaworznie przygotowała dla nauczycieli emerytów ZNP, oddział w Jaworznie prezentację multimedialną pt. „Dialogi miłosne w Trylogii” – przygotowaną na podstawie ekranizacji cyklu powieści Henryka Sienkiewicza. Zaprezentowano najbardziej znane sceny filmowe z udziałem wybitnych polskich aktorów odtwarzających postaci: Basi, Oleńki, pana Wołodyjowskiego, czy Ketlinga. Spotkanie poprowadziła mgr Krystyna Baca

„Dzień Bezpiecznego Internetu” - wystawa prac uczniów ZSP nr 5 w Jaworznie 2-9.03.2015

Z okazji obchodów Światowego Dnia Bezpiecznego Internetu 2015 – w Bibliotece Pedagogicznej gościła wystawa plakatów zaprojektowanych przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Jaworznie. Wszystkie prace zostały samodzielnie wykonane przy pomocy programów graficznych, wykorzystywanych na zajęciach z grafiki komputerowej. Opiekunem i koordynatorem projektu był nauczyciel ZSP nr 5 - mgr Tomasz Marzec.

Wystawę plakatów oraz książek dotyczących Internetu, programowania oraz projektowania stron www można było oglądać w dniach
2 - 9 III 2015.

Warsztaty ROM-E „Metis” Ogólnorozwojowe zabawy ruchowe w przedszkolu 03.03.2015

Warsztaty prowadzone przez konsultanta ROM-E „Metis” dotyczyły praktycznego poznania oraz zastosowania zabaw w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.

Warsztaty ROM-E „Metis” Jak przeciwdziałać dyskryminacji i wykluczeniu w klasie? 24.02.2015

Problemowi dyskryminacji i wykluczeniu w klasie poświęcone było kolejne warsztatowe spotkanie prowadzone przez konsultanta ROM-E „Metis” panią Aleksandrę Kruszyńską.

Warsztaty ROM-E "Metis" - Z tajemnicy starej biblioteki - Jak przez sztukę zachęcić dzieci i młodzież do czytania? Cz. I Praca plastyczna inspirowana egipskimi papirusami z elementami liternictwa 29.01.2015

O tym jak zachęcić dzieci do czytania poprzez inspirację oraz nietuzinkowe metody plastyczne poznawali uczestnicy kursu prowadzonego przez konsultanta ROM-E "Metis" Panią Monikę Jerominek.

Pokonkursowa wystawa prac plastycznych Eko-choinka zorganizowanego przez Przedszkole Miejskie
nr 26 w Jaworznie
12.01.-2.02.2015


W dniu 9 stycznia 2015r rozstrzygnięto międzyprzedszkolny konkurs na Eko – Choinkę organizowany przez Przedszkole Miejskie nr 26 w Jaworznie.

Z przyjemnością informujemy że:

I miejsce zajęła
Zuzanna Popęda z Przedszkola Miejskiego nr 26 wychowawczyni Bogusława Oleksy i Danuta Warzecha


II miejsce zajęły
Barbara Syrek z Przedszkola Miejskiego nr 15 wychowawczynie Marzena Kuś i Barbara Dudzian
Dorota Subel z Przedszkola Miejskiego nr 18 wychowawca Joanna Lizoń

III miejsce zajął
Kacper Brzycki z Przedszkola Miejskiego nr 1 wychowawczyni Magdalena Maziarz

Wyróżnienie za pomysłowość otrzymują
Lilianna Pawelec z Przedszkola Miejskiego nr 7 wychowawczyni Anna Szczepanek
Zuzanna Szpilarewicz z Przedszkola Miejskiego nr 26 wychowawczyni Bogusława Oleksy i Danuta Warzecha

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Wystawę prac przedszkolaków można było oglądać od 12 stycznia do 2 lutego 2015 r. w siedzibie jaworznickiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy.

Anioły sfrunęły do biblioteki – wystawa aniołów Grudzień 2014 – styczeń 2015

Mógł się o tym przekonać każdy, kto odwiedził Bibliotekę Pedagogiczną i obejrzał niezwykłą wystawę figurek aniołów pochodzących z prywatnej kolekcji czytelniczki zaprzyjaźnionej od wielu lat z naszą biblioteką. Postacie aniołów, które prezentowano na wystawie odzwierciedlały bogactwo wyobrażeń ludzkich na temat tych niebiańskich istot.

Każdy anioł jest inny, wyjątkowy nie tylko ze względu na walory estetyczne, zastosowaną technikę plastyczną czy materiały wykorzystane do realizacji artystycznej projektu (drewno, glina, papier, szkło, porcelana, modelina, wosk, koronka, sukno itp.), każdy fascynuje nieziemską osobowością i wywołuje pozytywne emocje. Kolekcja aniołów, której fragment mieliśmy przyjemność eksponować w przyjaznych wnętrzach biblioteki powstała z potrzeby serca - inspiracją do gromadzenia figurek była wspólna z synem lektura czasopisma dla dzieci „Anioł Stróż”. Pod wpływem zawartych w nim opowiadań, wierszy, ilustracji
i opowieści opisujących niezwykły świat tajemniczych istot, jakimi niewątpliwie są anioły, zrodziła się potrzeba poznawania działu nauki zwanego angelologią, zaprzyjaźnienia się z patronami i chęć otoczenia się dobrą energią. Pierwszy anioł - zakupiony ponad 10 lat temu - wykonany był z konopi. Kolejne figurki, kupowane lub podarowane przez bliskich i przyjaciół, dobierane są wg bardzo osobistego kryterium: „wybierając anioła szukam nowego ujęcia postaci anielskiej, ale bliskiej mnie. Nie kupuję więc każdego. Pragnę jedynie by się nie powtarzały. Cieszę się, że otoczona jestem aniołami. Staram się, żeby w mieszkaniu, w każdym pomieszczeniu towarzyszył nam wizerunek - postać anielska” - zwierza się właścicielka kolekcji. Każdy przygarnięty anioł ma swoje imię – np. Anioł dobrych wakacji, Anioł spokoju, Anioł natury, Anioł Stróż mi dany - wyrażające fascynację magiczną mocą niebiańskich posłańców i wdzięczność za bezinteresowną opiekę.

Na wystawie w Bibliotece Pedagogicznej figurki aniołów nie tylko zdobiły pomieszczenia, ale też nadały im niepowtarzalny charakter.
Ich opiekuńcze skrzydła, przecudnej urody twarze i czyste, dobre spojrzenia stworzyły wyjątkową atmosferę - obecność aniołów wywoływała wśród zwiedzających uśmiechy na twarzach i ciepło w sercach.

Warsztaty ROM-E „Metis” Jak uczyć ciekawie i nowocześnie? Neurodydaktyka w praktyce. 20.01.2015

Celem kolejnego spotkania z nauczycielami było zapoznanie się z tendencjami nowoczesnej dydaktyki, z obecnymi możliwościami i potrzebami uczniów oraz poznanie metod i technik stosowanych w neurodydaktyce. Warsztaty były prowadzone przez konsultanta ROM_E „Metis” panią Anna Dzięgiel.

Warsztaty ROM-E „Metis” Stres w pracy nauczyciela – prowadzący Tomasz Wojtasik 13.01.2015, 15.01.2015

Problemowi stresu w pracy nauczyciela poświęcone było kolejne warsztatowe spotkanie prowadzone przez konsultanta ROM-E „Metis” pana Tomasza Wojtasika. Jest to kontynuacja wcześniejszego wykładu, pogłębiona zajęciami praktycznymi. Chociaż stres jest konieczny i niezbędny do życia, pełni funkcje mobilizującą oraz wzmaga reakcje obronne (eustres – stres pozytywny), to jednak gdy przekroczy się jego granicę, pojawia się zaburzenie równowagi między jednostką a środowiskiem (dystres – stres negatywny). Ten rodzaj stresu stanowi przyczynę poważnych problemów nie tylko zdrowotnych, ale również społecznych. Konieczne jest więc poznanie strategii przeciwstresowych
i mechanizmów obronnych

 

PBW Katowice  IBuk

O bibliotece Kontakt

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach , Filia w Jaworznie, działająca jako element systemu oświaty, służy potrzebom edukacyjnym i informacyjnym kształcących się i doskonalących nauczycieli, studentów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli oraz innych osób prowadzących działalność pedagogiczną.
więcej

Godziny otwarcia Godziny pracy

Poniedziałek 12.00 - 19.00
Wtorek 08.00 - 16.00
Środa 09.00 - 19.00
Czwartek 08.00 - 16.00
Piątek 09.00 - 18.00
I Sobota miesiąca* 09.00 - 14.00

więcej

Kontakt Kontakt Kontakt

 • Pedagogiczna Biblioteka
  Wojewódzka im. J. Lompy
  w Katowicach
  - Filia w Jaworznie
  Rynek Główny 17 ( II piętro )
  43-600 Jaworzno
 • Tel. (032) 616 - 26 - 95
 • E-mail:

Zobacz także