PEDAGOGICZNA BIBLIOTEKA WOJEWÓDZKA IM. JÓZEFA LOMPY W KATOWICACH
FILIA W JAWORZNIE


Aktualności PBW Jaworzno Aktualności PBW Jaworzno

O bibliotece

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach , Filia w Jaworznie, działająca jako element systemu oświaty, służy potrzebom edukacyjnym i informacyjnym kształcących się i doskonalących nauczycieli, studentów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli oraz innych osób prowadzących działalność pedagogiczną.

Biblioteka Pedagogiczna w Jaworznie posiada bogaty, liczący ponad 38 tysięcy woluminów księgozbiór naukowy i popularnonaukowy, ze szczególnym uwzględnieniem, gromadzonej zgodnie z profilem placówki, literatury z zakresu pedagogiki i metodyki nauczania, psychologii
i socjologii. Równocześnie, wychodząc naprzeciw potrzebom swoich czytelników, biblioteka systematycznie powiększa księgozbiór z innych dziedzin wiedzy oraz literatury pięknej.

W zbiorach filii znajdują się ponadto broszury, dokumenty multimedialne i audiowizualne (głównie materiały edukacyjne na kasetach wideo) oraz ponad 2000 archiwalnych roczników czasopism gromadzonych od 1958 roku. Na bieżąco prenumeruje się około 50 tytułów czasopism głównie oświatowych, pedagogicznych i metodycznych dla nauczycieli przedmiotów objętych programem nauczania oraz psychologicznych.

Zasięg terytorialny działania Biblioteki Pedagogicznej w Jaworznie wyznacza okręg administracyjny miasta Jaworzno, zatem w wypożyczalni rejestruje się przede wszystkim użytkowników zamieszkałych, zatrudnionych, bądź kształcących się na jego terenie. Korzystanie ze zbiorów czytelni jest powszechnie dostępne dla wszystkich zainteresowanych zbiorami biblioteki.

PBW - Filia w Jaworznie od 2007 roku mieści się w nowej siedzibie na II piętrze budynku centrali Miejskiej Biblioteki Publicznej, usytuowanego
w centrum miasta. Nowoczesne i funkcjonalne umeblowanie biblioteki, estetyczny wystrój wnętrz, a także warunki techniczne lokalu (klimatyzacja, monitoring, dźwiękoszczelne szyby, winda) zapewniają czytelnikom bezpieczne, spokojne i komfortowe warunkido pracy umysłowej. Dzięki rozwiązaniom architektonicznym i technicznym budynku placówka jest dostępna również dla osób niepełnosprawnych oraz matek z małymi dziećmi.

Na pozbawionej barier architektonicznych przestrzeni lokalu biblioteki (o powierzchni blisko 600 m2) mieści się wypożyczalnia z wydzieloną częścią zbiorów ogólnodostępnych dla czytelników (serie wydawnicze, programy nauczania, multimedia, lektury szkolne, broszury, regionalia) oraz przestronna czytelnia na 30 miejsc. W filii dostępne jest również pomieszczenie przeznaczone do pracy zespołowej z grupami użytkowników (lekcje biblioteczne, warsztaty) oraz organizacji spotkań z nauczycielami i bibliotekarzami, wykładów, konferencji, prezentacji wystaw itp.

  IBuk

O bibliotece Kontakt

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach , Filia w Jaworznie, działająca jako element systemu oświaty, służy potrzebom edukacyjnym i informacyjnym kształcących się i doskonalących nauczycieli, studentów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli oraz innych osób prowadzących działalność pedagogiczną.

Godziny otwarcia Godziny pracy

Poniedziałek 12.00 - 19.00
Wtorek 08.00 - 16.00
Środa 09.00 - 18.00
Czwartek 08.00 - 16.00
Piątek 09.00 - 18.00
I Sobota miesiąca* 09.00 - 14.00

więcej

Kontakt Kontakt Kontakt

 • Pedagogiczna Biblioteka
  Wojewódzka im. J. Lompy
  w Katowicach
  - Filia w Jaworznie
  Rynek Główny 17 ( II piętro )
  43-600 Jaworzno
 • Tel. (032) 616 - 26 - 95
 • E-mail:

Zobacz także